T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı

İKLİMSU | İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi Projesi

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü

Dünya İklim Zirvesinde İklim Değişikliğine Uyum ve Kuraklık Yönetimi Çalışmaları

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 22. Taraflar Konferansı (COP22), 7-18 Kasım 2016 tarihleri arasında Fas’ın Marakeş kentinde devam etmektedir. Bu Taraflar Konferansı, tarihi Paris Anlaşması’nın yürürlükte olduğu ilk COP olması nedeniyle hayli önemli bir yere sahiptir.

Paris Anlaşması Birleşmiş Milletler kurulduğundan bu yana çok taraflı anlaşmalar arasında en hızlı yürürlüğe giren anlaşma oldu. Anlaşma aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 196 ülke tarafından imzalandı. Paris Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi için geçilmesi gereken iki eşik vardı: Küresel sera gazı salımlarının toplamda en az %55’inden sorumlu 55 ülkenin anlaşmayı onaylaması gerekiyordu. Bu iki kritik eşik, sadece 1 yıldan kısa bir sürede tamamlandı. Çin ve ABD’nin de meclislerinde onaylamasıyla Paris Anlaşması, 4 Kasım 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş ve küresel ortalama sıcaklık artış limitinin 1,5 ila 2 derece arasında sınırlandırılmasını içermektedir.


Paris Anlaşması çerçevesinde devam eden müzakerelerde ülkemiz kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşan bir geniş heyet ile temsil edilmektedir. Zirve’nin ilk gününde Ülkemizin finansa erişim talebi de uzun süre tartışılmıştır. 
COP22’de ülkemiz büyük bir tanıtım alanı ve yoğun bir yan etkinlik programıyla boy göstermektedir. 10 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen "İklim Değişikliğine Uyum" başlıklı yan etkinlik programında, Genel Müdürlüğümüz personellerinden, Uzman Hulya Silkin, “Türkiye'de İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi” ve Uzman Yardımcısı Eser BORA da, “Türkiye'deki Kuraklık Yönetimi Çalışmaları” konulu sunumlar gerçekleştirmişlerdir.

 
Katılımın yoğun olduğu programda, sunumlara ilaveten Genel Müdürlüğümüz  tarafından yürütülmüş olan "İklim  Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi Projesi" Tanıtım Filmi demo gösterisi yapılmış, katılımcılardan alınan soruların  cevaplanması ile sonlanmıştır.
 
Copyright © 2014 İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi Projesi