T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı

İKLİMSU | İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi Projesi

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü

İklim Değişikliğinin Kar Erimelerine ve Akımlarına Etkisi Belirleniyor

İklim değişikliğinin Fırat-Dicle Havzasındaki Keban barajı membası alt havzasında kar yükü ve erimelerine etkisini ve bu erimelerin akarsu akımlarındaki meydana getireceği değişimleri tespit etmeyi amaçlayan “İklim Değişikliğinin Kar Erimelerine ve Akımlarına Etkisinin Belirlenmesi Projesi”nin Sözleşmesi 26.03.2018 tarihinde İO Çevre Çözümleri Araştırma Geliştirme Ltd. Şti. ile imzalandı.
 
Proje imza törenine, Su Yönetimi Genel Müdürü Sayın Dr. Bülent SELEK başta olmak üzere Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sayın Bilal DİKMEN, İO Çevre Çözümleri Araştırma Geliştirme Ltd. Şti. Genel Müdürü Sayın Erdem GÖRGÜN ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğü personeli tarafından katılım sağlandı.
Su Yönetimi Genel Müdürü Sayın Dr. Bülent SELEK, yapmış olduğu konuşmada iklim değişikliğinin etkilerine değinerek, içerisinde bulunduğumuz yıl bu etkileri gözlemlenebilir şekilde hissettiğimizi belirtmiş ve su kaynakları açısından kar yağışının önemini vurguladı.
 
İklim değişikliğinden en çok etkilenecek havzalarımızdan birisi olan Fırat-Dicle Havzası’nda yıllık akım hacminin takriben %60-70’i kar erimelerinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu havzadaki kar miktarındaki muhtemel değişimlerin ve kar erimeleri döneminin tespit edilmesi, havzadaki su kaynakları planlaması için elzemdir. Proje ile; modeller ve iklim projeksiyonları kullanılarak kar erimelerinin iklim değişikliğinden hangi miktarda etkileneceği konusunda çalışmalar yapılacaktır. 
Copyright © 2014 İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi Projesi